Sunrain Altar

Sunrain Altar med støbejern, bioethanolbrænder og fritstående placering

Skrevet af Ditte Ravnholt, opdateret 20.10.2026, 1 min. læsning.

Kort fortalt

Til den rette plads

Sunrain Altar er en fritstående biopejs i støbejern med 2,1 kW effekt og op til 5 timers brændetid. Den dekorative top giver ekstra funktionalitet, mens vægten på 59 kg begrænser, hvor let den er at flytte.

Dagens pris og de varianter, der kan købes lige nu, står hos forhandleren.

1,5 liter bioethanol og op til 5 timers brændetid

Sunrain Altar har et brændkammer på 1,5 liter og en brændetid på op til 5 timer. Det giver dig de to centrale tal til at vurdere fyldningens størrelse og den angivne driftstid. Biopejsen anvender bioethanol.

49 cm bred fritstående biopejs i støbejern

Med en bredde på 49 cm er Sunrain Altar beregnet til fritstående placering. Vægten er 59 kg, så placeringen kræver et underlag, der kan bære pejsen. Materialet er støbejern.

Sunrain beskriver toppen som dekorativ og praktisk med ekstra funktionalitet. Det giver toppladen en funktion ud over selve pejsens varmeeffekt.

Se aktuel prisSunrain Altar, 9.995 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

2,1 kW varmeeffekt

Sunrain angiver en varmeeffekt på op til 2,1 kW. Brændetiden er op til 5 timer, og brændkammeret rummer 1,5 liter bioethanol. De tre værdier beskriver effekt, fyldning og producentens angivne maksimale driftstid.

Fordele og overvejelser

  • Fordel: Brændkammer på 1,5 liter og brændetid på op til 5 timer.
  • Fordel: Fritstående udførelse i støbejern med 2,1 kW varmeeffekt.
  • Overvejelse: Vægten på 59 kg gør placeringen mindre fleksibel end for en lettere biopejs.

Prisniveau

Prisniveauet er hverken blandt de laveste eller de højeste i kategorien. Sunrain Altar samler en fritstående konstruktion, støbejern og en bioethanolbrænder på 1,5 liter. Brændetiden er op til 5 timer, og den angivne varmeeffekt er op til 2,1 kW.

[/VERDICT]

Seks scorer ud af 10

  1. Varme4,7
  2. Udholdenhed4,5
  3. Placering5,4
  4. Pris mod udstyr5,8

Samlet: 5,1 ud af 10

Egnet til

Stue

Scorerne er regnet ud fra producentens tal og den vejledende pris, som beskrevet under sådan sammenligner jeg.

Det taler for og imod

For
Fritstående biopejs med en praktisk dekorativ top, som ifølge producenten giver ekstra funktionalitet.
Brændkammer på 1,5 liter og brændetid på op til 5 timer.
Støbejernskonstruktion med en oplyst effekt på 2,1 kW.
Imod
Vægten på 59 kg kan gøre det besværligt at flytte biopejsen.

Hvem passer den til

Ja, hvisdu ønsker en fritstående biopejs i støbejern. Passer til dig, der vægter en op til 5 timers brændetid og en praktisk dekorativ top.

Nej, hvisdu har brug for en biopejs, der er let at flytte. Overvej andre muligheder, hvis du søger et prisniveau blandt de laveste i kategorien.

Datablad

Bredde49 cm
Vægt59 kg
MaterialeStøbejern
MonteringFritstående
Varmeeffekt2,1 kW
BrændetidOp til 5 timer

Tre naboer i samme prisleje

ModelPrisEffektBrændetidMonteringBreddeVægt
Sunrain Altar9.995 kr.2,1 kW5 timerfritstående49 cm59 kg
Sunrain Bergen9.995 kr.2,1 kW5 timerfritstående43,8 cm56 kg
Henkwell Aflang fritstående biopejs9.999 kr.6,5 kW6 timerfritstående130 cm43 kg
Henkwell Edmonton 2-sidet Fritstående9.995 kr.1,9 kW4,5 timerfritståendeikke oplyst16 kg

Vejledende priser pr. 21.10.2026. Træk tabellen til siden på en telefon.

Billeder

Sunrain Altar, billede 1
Sunrain Altar, billede 1
Sunrain Altar, billede 2
Sunrain Altar, billede 2
Sunrain Altar, billede 3
Sunrain Altar, billede 3
Sunrain Altar, billede 4
Sunrain Altar, billede 4

Spørgsmål, der går igen

Hvor længe kan biopejsen brænde?

Producenten angiver en brændetid på op til 5 timer.

Hvor stort er brændkammeret?

Brændkammeret har en kapacitet på 1,5 liter bioethanol.

Hvilken effekt har Sunrain Altar?

Den oplyste effekt er 2,1 kW.

Kan biopejsen flyttes mellem forskellige placeringer?

Den er fritstående, men vejer 59 kg, så flytning kan være besværlig.

Hvilket materiale er biopejsen fremstillet af?

Den er fremstillet af støbejern.

Læs videre

Samme familie, samme prisleje

Til sidst

Sunrain Altar kombinerer støbejern, et brændkammer på 1,5 liter og en oplyst effekt på 2,1 kW. Producenten angiver en brændetid på op til 5 timer og fremhæver den praktiske dekorative top. Med en vægt på 59 kg passer den bedst, når du har valgt en fast placering.

Se aktuel pris9.995 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

Flammehjem
Sunrain Altar, helhedsbillede

Sunrain Altar

9.995 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026. Dagens pris står hos forhandleren.

Se aktuel pris