Planika Flogs Box 1000 Hjørne

Hjørneopbygning med 6,9 kW, automatisk brænder og app fra Planika

Skrevet af Ditte Ravnholt, opdateret 20.10.2026, 1 min. læsning.

Kort fortalt

Varm anbefaling

Planika Flogs Box 1000 Hjørne kombinerer automatisk brænder, app og fjernbetjening med en brændetid på op til 27 timer. Prisniveauet hører til de højeste i kategorien.

Dagens pris og de varianter, der kan købes lige nu, står hos forhandleren.

Hjørneplacering med to synlige sider

Prisniveauet hører til de højeste i kategorien. Pejsen er beregnet til montering i et hjørne, og to sider er synlige. Det gør hjørneplaceringen til et centralt valg, når du planlægger, hvor flammen skal kunne ses fra.

Planika oplyser en effekt på 6,9 kW. Brændkammeret rummer 5,5 liter, og brændetiden er op til 27 timer. De tre værdier beskriver henholdsvis varmeeffekt, brændstofmængde og den angivne maksimale driftstid for biopejsen.

Fjernbetjening, app og automatisk brænder

Fjernbetjeningen og appen giver to måder at betjene biopejsen på. Den automatiske brænder er en del af løsningen sammen med disse betjeningsmuligheder.

Se aktuel prisPlanika Flogs Box 1000 Hjørne, fra 77.199 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

Varianter med højre- eller venstrevendt hjørne

Varianterne findes med højre- eller venstrevendt udførelse. Det giver seks varianter i hver serie:

  • Højre eller venstre, FLA4 FLOGS 990
  • Højre eller venstre med røgtilslutning, FLA4 FLOGS 990
  • Højre eller venstre, FLA4 FLOGS+ 990
  • Højre eller venstre med røgtilslutning, FLA4 FLOGS+ 990

Retningen og varianten har betydning for, hvordan pejsen passer ind i hjørnet. Vælg derfor ud fra den ønskede sideplacering og den relevante variantbetegnelse.

Vurdering af Planika Flogs Box 1000 Hjørne

  • Fordele: 6,9 kW effekt, brændkammer på 5,5 liter, brændetid op til 27 timer, to synlige sider samt fjernbetjening, app og automatisk brænder.

Biopejsen samler en høj effekt og lang angivet brændetid med betjening via app eller fjernbetjening. Den passer især til dig, der søger en hjørnemodel med to synlige sider og kan vælge mellem højre- og venstrevendte varianter.

Seks scorer ud af 10

  1. Varme9,0
  2. Udholdenhed8,9
  3. Betjening9,1
  4. Placering9,9
  5. Pris mod udstyr7,0

Samlet: 8,8 ud af 10

Egnet til

Stort rum

Scorerne er regnet ud fra producentens tal og den vejledende pris, som beskrevet under sådan sammenligner jeg.

Det taler for og imod

For
Hjørnemontering med to synlige sider giver flammen plads i indretningen.
Automatisk brænder med betjening via fjernbetjening og app.
Brændkammer på 5,5 liter og brændetid på op til 27 timer.
Imod
Prisniveauet hører til de højeste i kategorien.
Effekten på 6,9 kW og hjørnemonteringen passer bedst, når rummets indretning kan rumme den løsning.

Hvem passer den til

Ja, hvisdu ønsker en biopejs til et hjørne med flamme synlig fra to sider. Relevant, hvis automatisk brænder, appbetjening og fjernbetjening står højt på din ønskeliste.

Nej, hvisdu søger et lavere prisniveau i kategorien. Vælg en anden løsning, hvis hjørnemontering ikke passer til din indretning.

Datablad

MonteringIndbygget, hjørne, indsats
Varmeeffekt6,9 kW
Brændkammer5,5 liter
BrændetidOp til 27 timer
Synlige sider2
FjernbetjeningJa
AppJa
Automatisk brænderJa

Varianter

Højre / FLA4 FLOGS 990
77.199 kr.
Venstre / FLA4 FLOGS 990
77.199 kr.
Højre Røgtilslutning / FLA4 FLOGS 990
80.999 kr.
Venstre Røgtilslutning / FLA4 FLOGS 990
80.999 kr.
Højre Indvendig Ventilation / FLA4 FLOGS 990
81.899 kr.
Venstre Indvendig Ventilation / FLA4 FLOGS 990
81.899 kr.
Højre / FLA4 FLOGS+ 990
92.999 kr.
Venstre / FLA4 FLOGS+ 990
92.999 kr.
Højre Røgtilslutning / FLA4 FLOGS+ 990
96.799 kr.
Venstre Røgtilslutning / FLA4 FLOGS+ 990
96.799 kr.
Højre Indvendig Ventilation / FLA4 FLOGS+ 990
97.699 kr.
Venstre Indvendig Ventilation / FLA4 FLOGS+ 990
97.699 kr.

Tre naboer i samme prisleje

ModelPrisEffektBrændetidBrændkammerMonteringAutomatisk brænderFjernbetjeningApp
Planika Flogs Box 1000 Hjørne77.199 kr.6,9 kW27 timer5,5 literindbygget, hjørne, indsatsJaJaJa
Planika Forma 1200 Corner74.699 kr.ikke oplyst26 timerikke oplysthjørneJaJaJa
Planika Forma Hjørne 150085.899 kr.9,4 kW9 timer6,8 literindbygget, hjørne, indsatsikke oplystJaNej
Planika Forma 1500 Corner88.699 kr.ikke oplyst30 timerikke oplysthjørneJaJaJa

Vejledende priser pr. 21.10.2026. Træk tabellen til siden på en telefon.

Spørgsmål, der går igen

Hvordan monteres Planika Flogs Box 1000 Hjørne?

Den er beregnet til hjørnemontering og har to synlige sider.

Hvilken effekt har biopejsen?

Effekten er 6,9 kW.

Hvor længe kan den brænde?

Brændetiden er op til 27 timer.

Hvordan kan brænderen betjenes?

Biopejsen har automatisk brænder og kan betjenes med fjernbetjening eller app.

Hvilke varianter findes der?

Der findes også varianter med betegnelserne FLA4 FLOGS 990 og FLA4 FLOGS+ 990.

Læs videre

Samme familie, samme prisleje

Til sidst

Denne biopejs er beregnet til hjørnemontering og har to synlige sider. Brændkammeret rummer 5,5 liter, og effekten er 6,9 kW. Automatisk brænder, app og fjernbetjening giver flere muligheder for betjening.

Se aktuel prisfra 77.199 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

Flammehjem
Planika Flogs Box 1000 Hjørne, helhedsbillede

Planika Flogs Box 1000 Hjørne

fra 77.199 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026. Dagens pris står hos forhandleren.

Se aktuel pris