Planika Cinema Flogs

Indbygget biopejs med 6,9 kW, fjernbetjening og app fra Planika

Skrevet af Ditte Ravnholt, opdateret 20.10.2026, 1 min. læsning.

Kort fortalt

Varm anbefaling

Planika Cinema Flogs er en indbygget biopejs med 6,9 kW effekt, fjernbetjening og app. Prisniveauet hører til de højeste i kategorien.

Dagens pris og de varianter, der kan købes lige nu, står hos forhandleren.

Indbygget montering til Planika Cinema Flogs

Planika Cinema Flogs er en biopejs til indbygning, så den skal indgå i en løsning med plads til en indbygget pejs. Planika oplyser, at et TV-beslag passer til TV på op til 55". Det gør beslaget relevant, hvis du vil placere et TV sammen med pejsen.

6,9 kW effekt

Effekten er 6,9 kW. Det er den angivne varmeeffekt for biopejsen og et centralt tal, når du vurderer dens rolle i rummet.

Op til 27 timers brændetid

Brændetiden er angivet til op til 27 timer. Planika nævner også op til 8 timers brændetid og op til 27 timers brændetid. De to varianter hedder FLA4 FLOGS 990 og FLA4 FLOGS+ 990.

Se aktuel prisPlanika Cinema Flogs, fra 79.299 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

Fjernbetjening og app

Du kan betjene biopejsen med fjernbetjening eller app. De to styringsmuligheder giver dig både en håndholdt betjening og adgang via app.

Prisniveau

Prisniveauet hører til de højeste i kategorien.

Vurdering

Den indbyggede montering, effekten på 6,9 kW og muligheden for betjening med både fjernbetjening og app er de centrale valg ved Planika Cinema Flogs. Brændetiden er angivet til op til 27 timer, mens Planika også nævner op til 8 timer.

Seks scorer ud af 10

  1. Varme9,0
  2. Udholdenhed9,5
  3. Betjening7,2
  4. Placering9,9
  5. Pris mod udstyr6,3

Samlet: 8,4 ud af 10

Egnet til

Stort rum

Scorerne er regnet ud fra producentens tal og den vejledende pris, som beskrevet under sådan sammenligner jeg.

Det taler for og imod

For
Indbygget biopejs med en oplyst effekt på 6,9 kW.
Brændetiden er oplyst til op til 27 timer.
Fjernbetjening og app giver to måder at betjene biopejsen på.
Imod
Prisniveauet hører til de højeste i kategorien.
Indbygning kræver, at du planlægger placeringen og monteringen.

Hvem passer den til

Ja, hvisdu ønsker en indbygget biopejs med fjernbetjening og app. Relevant, hvis TV-beslag til en skærm på op til 55 tommer og lang oplyst brændetid passer til dine planer.

Nej, hvisdu vil holde dig fra et prisniveau blandt de højeste i kategorien. Vælg en anden løsning, hvis indbygning ikke passer til rummet.

Datablad

MonteringIndbygget, fritstående, indsats
Varmeeffekt6,9 kW
BrændetidOp til 27 timer
FjernbetjeningJa
AppJa

Varianter

FLA4 FLOGS 990
79.299 kr.
FLA4 FLOGS+ 990
95.099 kr.

Tre naboer i samme prisleje

ModelPrisEffektBrændetidMonteringFjernbetjeningApp
Planika Cinema Flogs79.299 kr.6,9 kW27 timerindbygget, fritstående, indsatsJaJa
Planika Flogs Box 1000 Enkelt-Sidet80.999 kr.6,9 kW27 timerindbygget, indsatsJaJa
Planika Flogs Box 1000 Enkeltsidet77.199 kr.6,9 kW27 timerindbygget, indsatsJaJa
Planika Flogs Box 1000 Tre-sidet77.199 kr.6,9 kW27 timerindbygget, indsatsJaJa

Vejledende priser pr. 21.10.2026. Træk tabellen til siden på en telefon.

Billeder

Planika Cinema Flogs, billede 1
Planika Cinema Flogs, billede 1
Planika Cinema Flogs, billede 2
Planika Cinema Flogs, billede 2
Planika Cinema Flogs, billede 3
Planika Cinema Flogs, billede 3
Planika Cinema Flogs, billede 4
Planika Cinema Flogs, billede 4

Spørgsmål, der går igen

Hvordan monteres Planika Cinema Flogs?

Den er beregnet til indbygning, så du skal planlægge en indbygget placering.

Hvor stor er effekten?

Den oplyste effekt er 6,9 kW.

Hvor længe kan biopejsen brænde?

Brændetiden er oplyst til op til 27 timer. Producenten angiver også op til 8 timer, så brændetiden afhænger af den konkrete driftsmulighed.

Kan jeg betjene biopejsen på afstand?

Ja, den har både fjernbetjening og app.

Hvilket TV passer til beslaget?

Det medfølgende TV-beslag er angivet til skærme på op til 55 tommer.

Læs videre

Samme familie, samme prisleje

Til sidst

Planika Cinema Flogs kombinerer indbygning med fjernbetjening, app og en oplyst effekt på 6,9 kW. Producenten angiver brændetid på op til 27 timer, men nævner også op til 8 timer, så oplysningerne peger på forskellige driftsmuligheder. TV-beslaget passer til skærme på op til 55 tommer.

Se aktuel prisfra 79.299 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

Flammehjem
Planika Cinema Flogs, helhedsbillede

Planika Cinema Flogs

fra 79.299 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026. Dagens pris står hos forhandleren.

Se aktuel pris