Kratki Hjørnepejs 90 cm

Hjørneplaceret biopejs fra Kratki med venstre- eller højrevendt variant

Skrevet af Ditte Ravnholt, opdateret 20.10.2026, 1 min. læsning.

Kort fortalt

Sammenlign først

Kratki Hjørnepejs 90 cm er en hjørnebiopejs, der fås i venstre- og højrevendt udgave. Prisniveauet er hverken blandt de laveste eller de højeste i kategorien.

Dagens pris og de varianter, der kan købes lige nu, står hos forhandleren.

Op til 2 timers brændetid pr. opfyldning

Kratki angiver op til 2 timers brændetid pr. opfyldning for denne biopejs. Det giver dig en angivet øvre brændetid for hver opfyldning, men ikke en fast varighed.

Hjørneplacering og 90 cm-model

Modellen er beregnet til montering i et hjørne. Navnet angiver 90 cm, og Kratki beskriver den som en hjørnebiopejs på 90 cm. Tallet er produktets angivne størrelse; der er ikke grundlag for at udlede øvrige mål. Placeringen gør det relevant at vælge retning ud fra det hjørne, hvor biopejsen skal indgå.

Venstrevendt eller højrevendt

Den beskrevne variant er venstrevendt. Kratki oplyser, at modellen også fås i en højrevendt version, og varianterne er angivet som Højre og Venstre. Retningen er derfor det konkrete valg mellem de to versioner.

Se aktuel prisKratki Hjørnepejs 90 cm, 7.649 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

Prisniveau

Prisniveauet er hverken blandt de laveste eller de højeste i kategorien. Når du sammenholder varianterne, er de angivne forskelle her retning og brændetid pr. opfyldning.

Vurdering

Kratki Hjørnepejs 90 cm er en hjørneplaceret biopejs med op til 2 timers brændetid pr. opfyldning og to retningsvarianter.

Seks scorer ud af 10

  1. Udholdenhed3,3
  2. Placering5,4
  3. Pris mod udstyr5,9

Samlet: 4,9 ud af 10

Scorerne er regnet ud fra producentens tal og den vejledende pris, som beskrevet under sådan sammenligner jeg.

Det taler for og imod

For
Hjørnebiopejs med mål på 90 cm.
Fås i både venstrevendt og højrevendt udgave.
Brændetid på op til 2 timer pr. opfyldning.
Imod
Brændetiden er begrænset til op til 2 timer pr. opfyldning.
Du skal vælge mellem en venstrevendt og en højrevendt udgave.

Hvem passer den til

Ja, hvisdu ønsker en hjørnebiopejs på 90 cm. Relevant, hvis du vil kunne vælge mellem venstre- og højrevendt udgave.

Nej, hvisdu ønsker en oplyst brændetid på mere end 2 timer pr. opfyldning. Se efter en anden model, hvis hjørnemontering ikke passer til din indretning.

Datablad

MonteringHjørne
BrændetidOp til 2 timer

Varianter

Højre
7.649 kr.
Venstre
7.649 kr.

Tre naboer i samme prisleje

ModelPrisBrændetidMontering
Kratki Hjørnepejs 90 cm7.649 kr.2 timerhjørne
Henkwell Hjørnepejs 65 cm6.999 kr.7 timerindbygget, hjørne
Kratki Hjørnepejs 70 cm6.399 kr.2,5 timerhjørne
Henkwell Hjørnepejs 85 cm9.499 kr.7 timerindbygget, hjørne

Vejledende priser pr. 21.10.2026. Træk tabellen til siden på en telefon.

Billeder

Kratki Hjørnepejs 90 cm, billede 1
Kratki Hjørnepejs 90 cm, billede 1
Kratki Hjørnepejs 90 cm, billede 2
Kratki Hjørnepejs 90 cm, billede 2
Kratki Hjørnepejs 90 cm, billede 3
Kratki Hjørnepejs 90 cm, billede 3
Kratki Hjørnepejs 90 cm, billede 4
Kratki Hjørnepejs 90 cm, billede 4

Spørgsmål, der går igen

Hvordan monteres Kratki Hjørnepejs 90 cm?

Den er beregnet til montering i et hjørne.

Hvor lang er brændetiden?

Brændetiden er op til 2 timer pr. opfyldning.

Kan jeg vælge, hvilken vej hjørnebiopejsen vender?

Ja. Modellen fås i en venstrevendt og en højrevendt udgave.

Hvor bred er modellen?

Modellen er 90 cm bred.

Hvad betyder op til 2 timers brændetid pr. opfyldning?

Det angiver den maksimale brændetid pr. opfyldning; den er op til 2 timer.

Læs videre

Samme familie, samme prisleje

Til sidst

Denne biopejs er beregnet til montering i et hjørne og har en bredde på 90 cm. Du kan vælge en venstre- eller højrevendt udgave, så retningen passer til din indretning. Brændetiden er op til 2 timer pr. opfyldning.

Se aktuel pris7.649 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

Flammehjem
Kratki Hjørnepejs 90 cm, helhedsbillede

Kratki Hjørnepejs 90 cm

7.649 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026. Dagens pris står hos forhandleren.

Se aktuel pris