Artiflame AF25 Panorama

Artiflame-elpejs med indsats, 3D-flammer og justerbar termostat

Skrevet af Ditte Ravnholt, opdateret 20.10.2026, 1 min. læsning.

Kort fortalt

Solidt alternativ

Artiflame AF25 Panorama kombinerer 3D-flammer, fjernbetjening og justerbar termostat i en kompakt indbygningsmodel. Prisniveauet hører til de laveste i kategorien.

Dagens pris og de varianter, der kan købes lige nu, står hos forhandleren.

Indsats med mål på 63,5 x 47 x 21 cm

Prisniveauet hører til de laveste i kategorien. Modellen er beregnet til montering som indsats, så målene på 63,5 x 47 x 21 cm er relevante, når du vurderer pladsen i din væg eller pejsomramning.

Det integrerede varmesystem har en justerbar termostat. Du kan også styre elpejsen med den medfølgende fjernbetjening.

3D-flammer med lydfunktion

Flammeeffekten består af 3D-flammer. Artiflame beskriver også en lyd, der simulerer en ægte brændeovn. Kombinationen giver dig både en visuel flammeeffekt og en lydfunktion i samme elpejs.

Se aktuel prisArtiflame AF25 Panorama, 4.795 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

1,5 m strømkabel

Det integrerede varmesystem, termostaten og fjernbetjeningen samler de beskrevne funktioner i en indsatsmodel. Strømkablet er 1,5 m langt, så kabellængden indgår i planlægningen af placeringen.

Prisniveau

Artiflame AF25 Panorama samler indsatsmontering, 3D-flammer, lydfunktion, termostat og fjernbetjening.

Seks scorer ud af 10

  1. Udholdenhedikke relevant
  2. Betjening5,9
  3. Placering7,0
  4. Flammebillede4,2
  5. Pris mod udstyr8,2

Samlet: 6,3 ud af 10

Scorerne er regnet ud fra producentens tal og den vejledende pris, som beskrevet under sådan sammenligner jeg.

Det taler for og imod

For
Indbygningsmodellen har kompakte mål på 63,5 x 47 x 21 cm.
Fjernbetjening og termostat giver flere muligheder for betjening.
3D-flammer og lyd, der efterligner lyden fra en brændeovn, giver både syns- og lydeffekt.
Imod
Strømkablet er 1,5 m langt, så placeringen afhænger af afstanden til strømudtaget.
Modellen er beregnet til indbygning og er derfor ikke fritstående.

Hvem passer den til

Ja, hvisdu ønsker en elpejs til indbygning. Passer også til dig, der vil have fjernbetjening, termostat og 3D-flammer.

Nej, hvisdu ønsker en fritstående elpejs. Vælg også en anden model, hvis et 1,5 m strømkabel ikke passer til placeringen.

Datablad

Mål (B x H x D)63,5 x 47 x 21 cm
MonteringIndsats
FjernbetjeningJa
Flammeeffekt3D-flammer
TermostatJa

Tre naboer i samme prisleje

ModelPrisMonteringFjernbetjeningTermostatBredde
Artiflame AF25 Panorama4.795 kr.indsatsJaJa63,5 cm
Aflamo Albion Elpejs 128 cm4.899 kr.væghængtJaJaikke oplyst
Aflamo Majestic 92 cm Elpejs5.699 kr.indbygget, væghængtJaikke oplyst92 cm
Dimplex Prism 34"5.295 kr.ikke oplystJaJaikke oplyst

Vejledende priser pr. 21.10.2026. Træk tabellen til siden på en telefon.

Billeder

Artiflame AF25 Panorama, billede 1
Artiflame AF25 Panorama, billede 1
Artiflame AF25 Panorama, billede 2
Artiflame AF25 Panorama, billede 2
Artiflame AF25 Panorama, billede 3
Artiflame AF25 Panorama, billede 3
Artiflame AF25 Panorama, billede 4
Artiflame AF25 Panorama, billede 4

Spørgsmål, der går igen

Hvordan monteres Artiflame AF25 Panorama?

Den er beregnet til indbygning og måler 63,5 x 47 x 21 cm.

Følger der en fjernbetjening med?

Ja, elpejsen har fjernbetjening.

Kan termostaten justeres?

Ja, producenten oplyser, at det integrerede varmesystem har en justerbar termostat.

Hvordan ser flammeeffekten ud?

Flammeeffekten er angivet som 3D-flammer.

Hvor langt er strømkablet?

Strømkablet er 1,5 m langt.

Læs videre

Samme familie, samme prisleje

Til sidst

Denne elpejs passer til dig, der ønsker en indbygningsmodel med både flammeeffekt og lyd. Fjernbetjeningen og den justerbare termostat giver praktiske betjeningsmuligheder. Målene er 63,5 x 47 x 21 cm, og strømkablet er 1,5 m langt.

Se aktuel pris4.795 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026

Flammehjem
Artiflame AF25 Panorama, helhedsbillede

Artiflame AF25 Panorama

4.795 kr., vejledende pris pr. 21.10.2026. Dagens pris står hos forhandleren.

Se aktuel pris